Bingöl Kaplıcaları ve Faydaları

Ülkemiz sağlık turizmi bakımından oldukça önemli yere sahiptir. Hemen hemen her ilinde kaplıcaları bulunmaktadır. Kaplıcaları ile ünlü olan illerimizden bir tanesi de Bingöl’dür. Bingöl kaplıcaları pek çok hastalıklara şifa kaynağı olmuştur.  Ayrıca Bingöl kaplıcaları doğal güzellikleri ile de yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

Bingöl Kaplıcaları ve Faydaları - termal villalar

Bingöl Kaplıcaları Nelerdir?

Bingöl’de Kös kaplıcaları ve Bingöl içmeleri olmak üzere iki tane şifalı suya sahiptir. Kös kaplıcaları; Bingöl- Karlıova kara yolunu 20 km mesafesinde bulunmaktadır. Yılın her mevsiminde gitme imkanı bulabileceğiniz Kös kaplıcaları, 1 otel, 10 tane motel, 10 pansiyon, biri açık ikisi kapalı yüzme havuzu, çay bahçesi, lokanta, araç park yerine sahiptir. Bingöl kaplıcaları pek çok hastalığa şifa kaynağı olması sayesinde yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri olmayı başarmıştır.  Bingöl içmeleri ise; Bingöl- Genç kara yoluna 9 km uzaklıktadır ve sadece yaz mevsiminde gidilebilmektedir.

Bingöl Kaplıcaları ve Faydaları - havuz

Bingöl Kaplıcaları Suyu Özellikleri ve Tedavi Ettiği Hastalıklar

Kös kaplıcalarının suyu bikarbonatlı karbon gazoz ve karbondioksitlidir. Bunların dışında silikat, sülfat gibi anyonlar; alüminyum ve demir gibi katyonlar bulunmaktadır. Kaplıca suyu, maden suyu özelliği barındırmaktadır ve tüketildiğinde hazımsızlık sorunu gidermektedir. Banyo olarak kullanıldığında ise kadın hastalıkları ve romatizma hastalıklara iyi gelmektedir. Bunların dışında böbrek rahatsızlıklarına ve cilt- deri hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bingöl içmeleri ise romatizma ve kadın hastalıklarının tedavisinde, böbrek taşlarını düşürmeye faydası bulunmaktadır. Ayrıca Bingöl kaplıcaları kemik erimesinde, diş çürümesinin giderilmesinde, idrar yolları ve bağırsak hastalıkları, diyabet, kalp- damar hastalıkları, sinir hastalıkları gibi daha pek çok hastalığa iyi geldiği gelmektedir. Bu, yurt dışında ve yurt dışından gelen bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Bingöl Kaplıcaları ve Faydaları - genel

Cevap bırakın