Bingöl Kaplıcaları ve Faydaları

Merkeze sadece 20 km uzaklıkta olan kaplıcalar yılın her mevsiminde açıktır ve 12 ay hizmet vermektedir. Kaplıca bölgelerinde 10 motel, bir kapsamlı otel ve çok fazla sayıda pansiyonu bulunmaktadır. Bingöl kaplıcalarında yüzme havuzları, lokantalar ve çay bahçesi gibi eğlence imkanları da mevcuttur. Bu imkanlar ile ziyaretçiler hep kaplıca bünyesinde sağlıklarına kavuşurken hem de eğlenerek güzel vakit geçirme imkanına kavuşurlar. Bingöl kaplıcaları sadece bölge halkına değil her sene binlerce yerli ve yabancı turisti de ağırlamaktadır.

Bingöl Kaplıcaları - termal oteller

Bingöl Kaplıcaları Özellikleri

Termal su kaynakları oldukça zengin mineraller içeren Bingöl kaplıcalarının bu sayede birçok hastalığın tedavisine yardımcı olduğu bilinmektedir. Asırlardır bölge halkına şifa dağıtan bu termal suların içerisinde ise bol miktarda bikarbonat, karbondioksit ve karbon bulunmaktadır. Bunların haricinde klor ve alüminyum da içeren su içme kürü ve banyo uygulamaları şeklinde termal kür olarak uygulanmaktadır.

Bingöl Kaplıcaları Faydaları

Bingöl Kaplıcaları - termal havuz

Bingöl kaplıcalarının mineral yönünden çok zengin olan termal suları, özellikle sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Sindirim zorluğu yaşayan ve midenin sindirme fonksiyonlarının azaldığı kişilerde yardımcı tedavi yöntemi olarak Bingöl kaplıcaları termal sularının kullanıldığı bilinmektedir. Önemsenmesi gereken bir detay da Bingöl kaplıcaları termal sularının ancak kaynak yanında içilmesi gerektiğidir. Tortu bırakan bir su olduğu için şişelemeye uygun değildir ve bu yöntemle şişeleyip içen kişilerde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkarabilir. Yerinde akarken taze içildiği takdirde fayda gösterecektir.

Bingöl kaplıcaları suyunun içme kürü olarak uygulanması durumunda tüm iç hastalıklar üzerinde olumlu etkisi vardır. Böbrek ağrılarına ve böbrek taşı düşürme aşamasında olan kişilere tavsiye edilir. Bölge halkının tecrübelerine göre cilt hastalıkları üzerinde etkili olan kaplıca termal sularının ölü deriyi attığı bilinmektedir.

Cevap bırakın