Gümüş Kaplıcası ve Faydaları

Aydın ilimizin termal su kaynaklarının önemli bir bölümü Germencik ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Gümüşlü köyü ise yine Germencik ilçesine bağlı olup içerisinde Gümüş kaplıcasını barındırmaktadır. Gümüş kaplıcası aynı zamanda dağa da adını veren Gümüş Dağı’nın eteğinde bulunur. Bölgedeki her şeyin gümüş ile adlandırılması sebebiyle kaplıcaya da bu isim verilmiştir. Gümüş kaplıcasında dört farklı kaynaktan şifalı su çıkmaktadır. Fakat bu suyun yılın belirsiz zamanlarında bir anda yok olması sebebiyle üzerinde herhangi bir termal tesis kurulmamıştır. Zira suyun ne zaman ve ne kadar süre ile gideceği belli olmadığından bu bölgeye yatırım yapmak yatırımcılara pek mantıklı gelmemiştir.

Gümüş Kaplıcası ve Faydaları - termal oteller

Gümüş Kaplıcası Faydaları

Termal su kaynağından çıkan sular içerisinde bol miktarda sodyum bikarbonat bulunmaktadır. İki farklı hamam ile erkekler ve kadınlar hamamı ayrılmıştır. Kaynaktan çıkan suyun sıcaklık derecesi 40 derece civarında gezmektedir. Her termal su kaynağı maalesef içme kürü için uygun değildir. Gümüş kaplıcası sularının da sadece banyo uygulamaları için kullanılması önerilmektedir. Banyo şeklinde uygulanan lokal uygulamalar ile romatizmal hastalıklara ve kadınlardaki adet düzensizliğine veya şiddetli ağrı şeklinde geçen adet süreçlerine iyi geldiği bilinmektedir.

Gümüş Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz

Gümüş Kaplıcası Özellikleri

Mineral yönünden Aydın ilindeki diğer kaplıcalar gibi yüksek mineral özelliği taşıyan termal suların bir litresinde iki gram kadar mineral bulunmaktadır. Alkalik su sınıfında olan Gümüş kaplıcası termal suları içinde CO2 bulundurmaktadır. İçme kürleri olarak çok faydalı termal sular olmasa da içildiği zaman karaciğerdeki bazı hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğu da görülmüştür. Yine de içme kürleri için hekiminize danışmanızı ve hekim tarafından düzenlenmiş bir içme kürü programı ile disiplinli bir tedavi yolunu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Cevap bırakın