Haymana Kaplıcaları ve Faydaları

Ankara’nın en geniş kaplıca alanlarından bir tanesi olan Haymana kaplıcası tüm Türkiye’den gelen misafirlerine şifa dağıtmakla beraber aynı zamanda güzel bir hafta geçirmelerini sağlamaktadır. Ankara merkezine 75 kilometre uzaklıktaki Haymana kaplıcasına kara yolu ile bir saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkündür. 45 derecelik su sıcaklığı ile Haymana kaplıcası, termal turizm adına en verimli sulardan birisine sahip. Şifalı suları sayesinde onlarca hastalığa yüz yıllardır deva olan ve olmaya devam eden bu turizm cenneti gün geçtikçe daha da gelişmektedir.

Haymana Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Haymana Kaplıcası Faydaları

Haymana kaplıcasındaki sular banyo olarak uygulanmasının yanı sıra aynı zamanda içme yolu ile tüketilebilir. Bu da kaplıca sularının derman olduğu hastalık sayısını bir hayli artırmaktadır. Zengin minerallere sahip olan kaplıca suyunun içerisinde başlıca bulunan maddeler; sodyum, magnezyum ve bikarbonattır. Bu minerallerin zenginleştirdiği Haymana kaplıcası suları solunum yolu hastalıklarına ve romatizmalara iyi gelmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra özellikle nörolojik ve hormonal sistemleri düzenleyici etkisi ile dolaylı olarak birçok hastalığında dermanı bu şifalı sulardadır. Bu hastalıklar ise; kas yorgunluğu, kadınlarda adet düzensizliği, karaciğer rahatsızlıkları, ruhsal bozukluklar gibi çok yaygın olan rahatsızlıklardır. Aynı zamanda içme yolu ile tüketildiği zaman da mide ve safra kesesi hastalıklarını tedavi eder veya tedavi sürecine yardımcı olur.

Haymana Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Haymana Kaplıcaları Özellikleri

Haymana kaplıca bölgesi sadece bir şifa merkezi değil, aynı zamanda eğlence mekanlarını da içeren komple bir merkezdir. Leziz yöresel yemeklerin sunulduğu lokantalar, çocuklar için özel eğlence merkezleri bulunmaktadır. Şifalı suların yanında fizik tedavi enstitüsü ile de eklem rahatsızlığı olan veya büyük bir operasyon geçirmiş hastaların tekrardan normal hayatlarına dönmeleri için çalışılır. Hastalıklarınıza şifa bulmak veya sağlığınızı korumak adına tercih etmeniz gereken ilk kaplıcalardan birisi burası olmalıdır.

Cevap bırakın