Hüdai Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları

Afyon’un Sandıklı ilçesinde bulunan Hüdai kaplıcaları sağlık turizmi açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir.  Yıl boyunca yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan kaplıcanın suları 60 derece sıcaklığa sahiptir. Pek çok hastalığa şifa olan Hüdai kaplıca havzasında bir adet butik otel, bir adet 3 yıldızlı otel ve üç adet 5 yıldızlı otel bulunmaktadır.  Kaplıcanın hemen 20 km uzağında ise Akdağ tabiat parkı bulunmaktadır.

Hüdai Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - termal havuz

 Hüdai Kaplıcalarının Suyunun Özellikleri Nelerdir?

 Hüdai kaplıcaları suları sodyum, sülfat, bikarbonat, arsenik, radon ve karbondioksit gibi kimyasal maddelere sahiptir. Bunların dışında Amonyum, sodyum, demir, magnezyum, mangan alüminyum vb. katyonlar ile iyodür, nitrat, klorür, hidrokarbonat gibi iyonlar içermektedir. Aynı zamanda Hüdai kaplıca sularında karbondioksit ve metasilikat asidine de rastlanmıştır. Suyun ısısı 60 derece ile 68 derece arasında değişir ve 6,6 ph değerine sahiptir. Radyoaktivitesi ise 13 ile 25 arasında değişmektedir.

Hüdai Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - hüdai kaplıcaları şifa şelalesi

 Hüdai Kaplıcalarının Faydaları Nelerdir?

Hüdai kaplıcaları içmeler, banyo ve inhalasyon gibi üç ayrı tedavi yöntemi sunmaktadır. Banyo kürleri; romatizmal hastalıklar, bursit, doku romatizmaları,  romatoid artrit, iltihaplı romatizmal hastalıkları, ankilozan spondilit, bel, kalça, diz ve boyun kireçlenmeleri, bel ve boyun fıtıkları gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Diz ve kaça protezi sonrasında ve kırığa bağlı olarak uzun süreli alçı uygulamasında eklem kısıtlılığını önlemede etki etmektedir. Egzama, sedef ve akne gibi cilt hastalıklarında, kadın hastalıklarında, stres ve yorgunluğun atılmasında büyük etki etmektedir. Hüdai kaplıcaları içme kürleri ise; böbrek taşı ve safra kesesi taşı düşürülmesinde, ülser, hazımsızlık, gastrit gibi mide hastalıklarının tedavisinde, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve iltihaplanmaları, kansızlık, şeker hastalığının tedavisinde, pankreas bezi hastalıklarında, kısırlık tedavisinde ve obezite gibi pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Hüdai Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - yerleşim alanları

Cevap bırakın