Kaynarca ve Karamustafa Kaplıcaları

Bursa ilimizin bu çok faydalı Kaynarca ve Karamustafa kaplıcaları, henüz ciddi bir yatırım alamadığı için butik kaplıca merkezleri olarak kalmıştır. Tarihi dokusu olan bölgedeki hamamlar da Bizans ve Osmanlı döneminden kalmıştır. Oldukça faydalı olan bu termal sular, içeriğinde yüzlerce minerali saklamaktadır. Önümüzdeki yıllarda daha fazla tesis açılarak bölge halkının yanı sıra ülkemiz insanlarının da faydalanabileceği kaplıcalar olmalarını ümit ediyoruz. Bugün bir kaç hamam ve otel ile toplam yatak kapasitesi 100 civarındadır.

Kaynarca ve Karamustafa Kaplıcaları - termal oteller

Karamustafa kaplıcası Bizans döneminden itibaren bölge halkına hizmet vermektedir. Bugünkü yapı ise Osmanlı zamanındaki Kara Mustafa Paşa tarafından yapıldığı için kaplıcanın adına da paşanın adı verilmiştir. Bugün üzerinde bir adet otel bulunmaktadır ve o bölgeye giden ziyaretçiler kaplıca sularından bu otel vesilesi ile istifade etmektedirler.

Kaynarca kaplıcası ise yine Osmanlı zamanındaki Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. 500 yıldır hizmet veren kaplıca üzerinde çok güzel tarihi bir hamam bulunmakta ve aynı zamanda hamam da konaklama servisi sağlayan bir otel de bulunmaktadır.

Kaynarca ve Karamustafa Kaplıcaları Faydaları

Kaynarca ve Karamustafa Kaplıcaları - hamam

Kaynarca ve Karamustafa kaplıcaları sularında şifa arayan ziyaretçilerin bunu rastgele değil hekim kontrolünde ve yönlendirmesinde yapmaları tavsiye edilir. Yapılan laboratuvar çalışmalarına göre bu kaplıcalar içerisinde bulunan minerallerin ve suyun genel yapısının bazı önemli hastalıkları tedavi edilmesinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği görülmüştür. Bu hastalıklar;

  • Romatizmal hastalıklar
  • Konik bel ağrıları
  • Uykusuzluk ve genel stres bozuklukları
  • Nörolojik hastalıklar ve
  • Metabolizma sorunlarıdır.

Bölgenin iklim koşulları sayesinde Kaynarca ve Karamustafa kaplıcaları yılın her ayında kullanıma müsait durumdadır. Yatak kapasitesi oldukça sınırlı olsa da suyun şöhretinin giderek artması ve toplumdaki alternatif tıp bilincinin de yükselmesi sayesinde bu bölgelerinde yakın zamanda modern tesislere kavuşacağına eminiz.

Cevap bırakın