Kuyucak Kaplıcaları ve Faydaları

Aydın ilimizin değerli termal bölgelerinden bir tanesi olan Kuyucak kaplıcaları bölgesinde dört adet kaplıca bulunmaktadır. Bu kaplıcalar birbirlerine çok yakın oldukları için benzer özellikler taşımaktadırlar. Ortakçı kaplıcası, Kabaağaç kaplıcası, Tekke kaplıcası ve Demirtaş kaplıcası bu kaplıcaların isimleridir.  

Kuyucak Kaplıcaları Faydaları

Kuyucak Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Bölgenin ve hatta Avrupa’nın en önemli termal su kaynaklarından birisi bu bölgedir. Bu doğrultuda Kuyucak kaplıcaları ve faydaları saymakla bitecek gibi değildir.

Suyun kaynaktan çıkış derecesi tam 74 derecedir. Aslında suyun bu denli sıcak olması da bölgenin altından geçen jeotermal kaynakların ne kadar güçlü olduğunu gösteren önemli bir kanıttır. Ortakçı kaplıcasında termal sular iki farklı şekilde tedavi olarak kullanılmaktadır. Banyo tedavisi ve içme kürleri şeklinde hekim kontrolünde gerçekleşen uygulamalar onlarca farklı hastalığa şifa olmaktadır.

Kuyucak Kaplıcaları Özellikleri

Kuyucak Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Banyo tedavisi olarak uygulandığı zaman romatizma, kadın hastalıkları üzerinde önemli etkileri vardır. Özellikle ağrılı adet dönemi geçiren veya adetlerinde düzensizlik yaşayan kadınlar için çok şifalı sulardır. Suların içerisinde mineral zenginliği çok olmasa da çeşitliliği bulunmaktadır. İçeriğinde bikarbonat ve CO2 bulunması sebebiyle maden su grubuna girmektedir. Ayrıca ülkemizdeki diğer termal sulardan farklı olarak bu termal kaynaktan çıkan sularda bol miktarda radon minerali bulunmaktadır.

Hekiminizin kontrolünde yapacağınız içme kürleri ile, Kuyucak kaplıcaları termal suları iç hastalıklar üzerinde de fayda göstermektedir. Özellikle karaciğer ve safra kesesi hastalıkları üzerinde bir kısım olumlu etkileri bulunmaktadır. Hormon düzenleyici etkisi ile de metabolizma dengesizliklerini çözerek obezite gibi hastalıklar üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Hormonal dengeyi sağladığı için ruhsal sorunları ve bünyede oluşan kronik stresi de giderir.

Cevap bırakın