Oylat Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler

Oylat, Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı bir beldedir. İçerisinden çağlayanların oluşturduğu Oylat deresi geçer. Derenin geçtiği yerlerde çam, meşe, gürgen, kestane, ıhlamur ve kavak ağaçları sıralanır. Böylelikle Oylat vadisi yeşillikler içerisinde bir huzur beldesi haline gelmiştir. Oylat doğasının güzelliği gören herkesi etkilemekte ve ziyaretçilerine huzur ve ferahlık vermektedir. Havası tertemiz ve manzarası mükemmeldir. Bir doğa harikası olan Oylat beldesi ayrıca şifalı suları ve kaplıcaları ile ünlüdür. Oylat kaplıcaları tarihi Roma dönemine kadar uzanır. Kaplıcalar sarnıç ve küpleriyle birlikte Roma hamamlarına benzemektedir. Kaplıcalarda banyo ve su içi masajları yapılabilir. Başta romatizma olmak üzere, çocuk felci, ağrılı sinir hastalıkları, siyatik, nevralji ve nefrit gibi hastalıkların tedavisi için Oylat kaplıcaları şifalı suyu önerilir.

Oylat Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler

Oylat Şelalesi

Oylat şelalesi Marmara’nın en güzel şelalelerinden biridir. Oylat merkezden biraz yürüyerek önce patika yolu daha sonra da tahta köprüyü geçerek bu şelaleye doğru yürüyebilirsiniz. İkinci bir köprüyü geçtikten sonra zorlu bir yol sizi beklemektedir. Ancak mis kokulu ağaçların içerisindeki bu yolculuk size hem huzur hem sağlık hem de mükemmel bir manzara vaat etmektedir.

Oylat Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler - oylat şelalesi

Oylat Mağarası

Oylat deresinin sağ tarafında yer alan Oylat mağarası da her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Mağara 400-500 m derinliğindeki Oylat kanyonunun sonunda yer alır. Hem kanyonun içinden hem de kaplıcalardan mağaraya erişilebilir. Üç tane daha mağara girişi bulunan ve yatay bir fosil mağarası olan bu mağara size unutulmaz bir doğal güzellik sunmaktadır.

Oylat, Hilmiye Köyü içerisinde yer almaktadır. Hilmiye Köyü de ilkbaharda menekşelerle, sonbaharda ise yeşil, sarı ve kırmızıyla kaplı ağaçları, kerpiç ve ahşap evleriyle bir doğa güzelliği barındırır. Burada unutulmaz köy kahvaltıları yapabilir ve inanılmaz doğasında harika bir tatil yapabilirsiniz.

Oylat Kaplıcaları ve Görülmesi Gereken Yerler - oylat mağarası

Oylat kaplıcaları hem keyifli hem şifalı hem de son derece harika bir manzara içerisinde dinlendirici bir tatil seçeneğidir. Kaplıcaları ziyarete gelmek ve burada tatil yapmak isteyenler için bölgede birçok otel hizmet vermektedir. Oylat’ın mükemmel manzarasına sahip odalarda konaklayabilir, otellerin sunduğu masaj imkanları ile kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz. Deniz tatilinden sıkıldıysanız ve gerçekten dinlendirici ve kendinizi yenilenmiş hissedeceğiniz bir tatil yeri arıyorsanız Oylat kaplıcalarındaki otelleri denemelisiniz.

Cevap bırakın