Adana Kaplıcaları ve Faydaları

Adana ilimiz iklimi çok sıcak olmasına rağmen yer altı kaynakları yönünden çok zengin olmayan bir şehirdir. Bu bölgede tedaviler için kullanılan termal ve yer altından çıkan zengin sular bulunsa da çok sıcak çıkan ve mineral yönünden çok zengin sular bulunmamaktadır. Bu doğrultuda da şehir de kurulmuş modern bir termal tesis bulunmamakta daha doğrusu bu termal tesisin kurulması için gereken bir termal su kaynağı bulunmamaktadır. Adana kaplıcaları arasında en bilinenleri Kozan içmesi, Ali Hocalı İçmesi, Ceyhan Kaynağı, Acıdere içmesi ve Kurttepe İçmesi’dir.

Adana Kaplıcaları Faydaları ve Özellikleri

Bütün bunların yanı sıra şehirde şifalı olduğuna inanılan ve yöre halkına asırlardır şifa dağıtan su kaynakları bulunmaktadır. Hastalıklarına Adana bölgesinde şifa arayan okurlarımız için bu bölgeleri kısaca derledik.

Adana Kaplıcaları ve Faydaları - acıdere içmesi

Ceyhan Kaynağı

Bir kaynaktan çıkan suyun termal su özelliğini alabilmesi için en az 20 derece olması gerekmektedir. Tahtalıköy Kükürtlü Kaynağı olarak da bilinen Ceyhan kaynağından çıkan suların derecesi de tam bu alt sınırdadır. Bol miktarda kükürt bulunması sebebiyle bu şifalı suların cilt hastalıkları üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir. Hekim kontrolünde uygulanacak termal kürler ile cilt yaraları ve hastalıkları adına yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Ali Hocalı İçmesi

Adını bulunduğu köyden alan içmenin suları 10 farklı kaynaktan gelmektedir. Herhangi bir termal özelliği olmayan ve üzerinde yeterli teknik bilgiye erişebileceğimiz bir araştırma olmayan Ali Hoca içmesi sularının mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelerek sindirimi rahatlattığı söylenmektedir.Adana Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak suyu

Kozan İçmesi

İçerisinde bol miktarda kükürt bulunduğu için ağrılı cilt hatalıklarına iyi gelen Kozan içmesi halk arasında Ilıca içmesi olarak da bilinmektedir.

Acıdere İçmesi

Termal bir su olmasa da ılık olması sebebiyle içimi yumuşaktır. İçinde az tuz içermesi sebebiyle içme kürü olarak uygulandığında sindirim sistemini düzenler ve özellikle safrayolları hastalıklarında tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.

Cevap bırakın