Ankara Kaplıcaları ve Faydaları

Kaplıca, yer altından kaynayarak yüzeye çıkan şifalı sıcak sular üzerine kurulmuş tesislerdir. Bu termal sular hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır. Kişiler bu sulardan içerek ya da bu sulara girerek pek çok rahatsızlığa deva bulmaktadırlar. Ülkemizde bu amaçla kurulmuş olan pek çok kaplıca vardır. Bu kaplıcaların en önemlileri de Ankara sınırlarında yer alır. Ankara kaplıcaları oldukça ünlüdür ve her sene binlerce ziyaretçi bu kaplıcaları ziyaret etmektedir.

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - kaynak suyu

Ankara’daki Kaplıcalar

Ankara sınırları içinde yer alan çok önemli kaplıcalar vardır. Ankara kaplıcaları içerisinde bulunan Beypazarı, Ayaş, Kapullu, Kızılcahamam ve Haymana kaplıcaları en popüler olanlarıdır. Bu kaplıcalarda kadın hastalıklarına, romatizmaya, kireçlenmeye, nörolojik rahatsızlıklara, kas rahatsızlıklarına, cilt sorunlarına ve solunum rahatsızlıklarına şifa bulabilmek mümkündür. Kızılcahamam, termal kaynaklar bakımından en zengin olan bölgelerden bir tanesidir. Bu bölgede oldukça modern konaklama tesisleri vardır. Ziyaretçiler buraya gitmek için daha çok Haziran-Ekim ayları arasındaki dönemi tercih etmektedirler. Tarihi, Romalılar ve Selçuklulara dek ulaşan bu kaplıca harika bir tatil imkanı ve şifa kaynağı sunmaktadır.

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - termal otel

Ankara Kaplıcaları ile Hem Tatil Hem Sağlık

Ankara sınırlarında yer alan kaplıcalar oldukça ünlüdür. Bu termal sularda pek çok rahatsızlığa deva bulunabilir. Gidilen tesislere göre kaplıcalardan banyo ya da çamur kürü uygulamalarıyla faydalar sağlamak mümkündür. Ankara ilinde kişiler kendi imkanlarına ve zevklerine göre istedikleri kaplıcaya gitmektedirler. Pek çok kaplıcanın etrafında konaklama yapmak için uygun yerler bulunmaktadır. Bu sayede kişiler hem tatil yapmakta hem de tatillerinde sağlıklarına kavuşmaktadırlar. Kaplıcalara gitmek için hasta olmaya gerek yoktur. Kaplıca suları insan ruhuna da oldukça iyi gelmektedir. İnsan bu sularda kendini adeta yenilenmiş hissetmektedir. Zaten bir tatilden beklenen de budur. O nedenle her yıl binlerce kişi Ankara kaplıcaları imkanlarından faydalanmaktadır ve tatillerini geçirirken vücutlarına da katkı sağlamaktadır.

Ankara Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Cevap bırakın