Balıkesir Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları

Sahil şehirlerinden biri olan Balıkesir hem deniz, hem doğa, hem de tarih açısından zengin bir bölgedir. Bu bölgeyi zenginleştiren bir başka kaynak ise doğal termal alanlardır. Bu termal alanlar Balıkesir’in geneline yayılmış bir durumdadır. Balıkesir kaplıcaları, termal turizmi açısından önemli bir alandır. Kaplıca suları genel olarak sindirim, sinir ve eklem sistemlerine iyi gelir. Ruhsal sıkıntıların giderilmesinde de bu kaplıcaların suyundan faydalanmak mümkündür. Balıkesir bölgesinde bulunan kaplıcaların çoğunun tarihi antik dönemlere kadar dayanır.

Balıkesir Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - termal otel

Balıkesir Kaplıcaları Bölgeleri

Balıkesir kaplıcaları arasında bulunan bu kaplıcaların suyu romatizma, siyatik, kireçlenme gibi hastalıklara iyi gelir. Balıkesir il merkezinde ise Pamukçu kaplıcaları bulunur. Şehir merkezinden toplu taşıma araçları ile bu kaplıcalara ulaşmak mümkündür. Bor ve flüorür içeren sodyumlu, sülfatlı, klorürlü sular grubundadır. Eklem hastalıkları, ortopedik rahatsızlıklar, beyin cerrahisi sonrası rehabilitasyon süreci için uygundur. Susurluk kaplıcalarından ise banyo ve çamur olarak faydalanılır. Banyo, romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, felçler gibi hastalıklarda kullanılır. Çamur tedavisi ise çocuk felçleri, kırık ve çıkıktan sonraki hareketsizlikler için tavsiye edilir. Bu kaplıcanın hem suyu hem çamuru kadın hastalıklarında etkilidir.

Balıkesir Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - termal havuz

Balıkesir Kaplıcaları Edremit Bölgesi

Kaplıcaların denize uzaklığı 300 metredir. Turistik bölgenin merkezindedir. Kazdağları eteklerinde bulunan bu bölgenin havası da diğer alanlara göre daha farklıdır. Hem kaplıca, hem deniz zevki yaşanabilir. Gönen’de bulunan kaplıca suyunun radyoaktif özellikte olmasından dolayı bu suya gençlik suyu denilir. Burada bulunan kaplıcaların çok eski bir geçmişi vardır. 73 derece olan su, hem banyo hem içme suyu olarak kullanılır. Bu sular romatizma, kireçlenme ve strese iyi gelir.

Balıkesir Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - özel havuz

Cevap bırakın