Balıkesir’de Şifa ve Huzur Terapisi Gönen Kaplıcaları

Kış tatili denilince akla ilk gelen kayak tatilidir. Ancak içinizi ısıtacak bir tatil yapmak, şehrin stresinden, kargaşasından biraz da olsa sıyrılmak, huzur bulup dinlenmek istiyorsanız kesinlikle aradığınız termal tatil diyebiliriz.

70 dereceleri bulan sıcaklıktaki sularla dolu havuzlarda hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirme imkanı sunan kaplıcalar, çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır. Geçmişte ülke sınırları içinde yaşamış, krallar, padişahlar hatta Mustafa Kemal Atatürk’ün dahi termal sulardan yararlandığı bilinmektedir. 

Türkiye yeraltı kaynak suları açısından en zengin ülkelerden biridir ve yurdun birçok bölgesinde kaplıcalara rastlanmaktadır. Hatta UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan kaplıcalarımız bulunmaktadır. Bu sebeple ülkemiz için termal tatil, kış turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Bu yazımızda sizlere Bursa’nın yanı başında duran Balıkesir Gönen Kaplıcaları hakkında bilinmesi gerekenleri aktarmaya çalışacağız.

Gönen Kaplıcaları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle Gönen kaplıcaları ve konumu hakkında bilgi vermekle başlayalım. Gönen, Balıkesir’in kaplıcaları ile ünlü olan bir ilçesidir. İlçenin doğusunda Manyas, batısından Biga ve Yenice ilçeleri ve kuzeydoğusunda Bandırma bulunmaktadır.

İlçede yapılan kazılarda sonucunda M.S. 2 yüzyıla ait kitabelerde bölgenin adı “Sıcak Su Şehri” olarak geçmektedir. Bölgede Truvalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Helenler, Bergama krallıkları ile Roma ve Bizans devletlerine ait halkların yaşamlarını sürdürdükleri tahmin edilmektedir. 1334 yılında ise Osmanlı Devleti idaresine geçmiştir.

Nemli bir iklime sahip olan Gönen, yeşil bitki örtüsü ve tertemiz havası ile huzur bulabileceğiniz bir yer. Yeşil ormanların yanı sıra Marmara Denizi’nin eşsiz güzelliğine de şahit olabilirsiniz.

Gönen Kaplıcalarının Özellikleri

Gönen Kaplıcaları özelliklerine gelecek olursak; termal sular mineral bakımından zengin, içeriğinde sodyum, kükürt, bikarbonat bulunmaktadır. Yeraltı sularının ısısı 82 dereceyi bulmaktadır.

Ortopedik, nörolojik hastalıkların yanı sıra kadın hastalıkları, romatizma, solunum, sindirim, damar, kas, kalp rahatsızlıklara iyi geldiği ve tedavilerinde kullanıldığı bilinmektedir.

Gönen’e 13 kilometre mesafede bu Ekşidere Dağ Ilıcası’nda ise suyun sıcaklığı 46 derecelere ulaşmaktadır. İçeriğinde sülfat, kalsiyum, klorür elementleri bulunması ve radyoaktif olması sebebiyle “Gençlik Suyu” olarak adlandırılmasına sebep olmuştur.

Ekşidere Kaplıcaları’da eklem, kas, damar, sinir, romatizma, obezite rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır.

Gönen Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi Gönen Balıkesir’in bir ilçesidir. Balıkesir’e gitmek için şehirlerarası otobüsleri tercih edebilirsiniz. İstanbul’dan feribot ile Bandırma’ya daha sonrada yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla Gönen’e ulaşabilirsiniz.

İstanbul ile Gönen arası yaklaşık olarak 390 kilometredir. Yolculuk aracınızla eğer Körfez’i dolaşırsanız 6 saat, Osmangazi Köprüsü’nü tercih ederseniz 3,5 saat sürmektedir.

Ankara ile Gönen arası ise yaklaşık 600 kilometre civarındadır. Ankara’dan Kızılcahamam – Gerede – Bolu istikametinden Gönen’e ulaşabilir ya da Polatlı – Sivrihisar – Bozüyük – İnegöl istikametinde de ilçeye varabilirsiniz. İki seçenekte de yolculuk yaklaşık 6 – 7 saat sürmektedir.

Cevap bırakın