Bitlis Kaplıcaları ve Faydaları

Bitlis, çok fazla jeotermal kaynağı bulunmasına rağmen iyi tanıtılamamıştır. Bu nedenle iyi bir tanıtımın yapılması ve kaynaklar üzerine modern termal tesislerin kurulması önemlidir. Çünkü Bitlis kaplıcaları ülkemizin en önemli termal turizm cennetlerinden birisi olmaya adaydır. Bölgede çok geniş bir alana dağılmış verimli termal su kaynakları bulunmaktadır. Asırlardır bölge halkının şifa bulduğu bu sular hem ideal sıcaklıkta hem de mineralizasyon oranı bakımından oldukça zengindir. Bunca zengin özelliği sonucu olarak Bitlis kaplıcaları termal suları birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Hemen aşağıda Bitlis’in en önemli kaplıcalarını kısaca inceleyelim.

Bitlis Kaplıcaları ve Faydaları - nemrut krater gölü

Çukur Kaplıcası

Bölge halkı tarafından Güroymak kaplıcası olarak da bilinmektedir. Termal su kaynağı 39 derece olmakla beraber içerisinde magnezyum, sodyum, kalsiyum ve demir gibi çok fazla mineral barındırır. Bu kaplıcayı çok değerli yapan ise banyo uygulamalarının yanında doğar çamur banyosu yapılmasına da imkan veriyor olmasıdır. Böbrek ve idrar yolları başlıca olmak üzere onlarca hastalık üzerinde olumlu etkisi vardır.

Germap Kaplıcası

Bitlis merkeze 40 dakikalık mesafede bulunan Germap kaplıcası termal su kaynaklarından 44 derece gibi kaplıcalar için çok elverişli bir sıcaklığa sahip su çıkmaktadır. Çok dar imkanlara sahip tesislerindeki termal suyun deri hastalıkları üzerinde onarıcı etkisi bulunmaktadır.

Bitlis Kaplıcaları ve Faydaları

Nemrut Dağı Kaplıcası

Debisi çok düşük olan bu kaplıcanın suyu ise tam 60 derecedir. Bu sıcak suyun romatizma ve eklem ağrılarını geçirdiği bilinmektedir.

Küçük Kaplıcası

Bitlis merkeze yürüme mesafesinde olan bu Küçük kaplıcası adı gibi de küçüktür zira dakikada ancak 1-2 litre su çıkmaktadır. Su sıcaklığı 23 derece olduğu için termal su sınıflandırması içerisine alınan Küçük kaplıcası termal su kaynaklarının romatizma ve deri hastalıklarının tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Bitlis Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Cevap bırakın