Davutlar Kaplıcası ve Faydaları

Davutlar beldesi Kuşadası merkeze bağlı bir beldedir ve merkezden sadece 30 dakika uzaklıktadır. Aydın otogarından da direkt olarak ulaşabileceğiniz otobüsler bulunan Davutlar beldesine, Kuşadası merkezden kalkan dolmuşlar ile de rahat bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.  Bu bölgeden çıkan termal sular çok değerlidir hatta ülkemizde çıkan en değerli minerallere sahip termal su Davutlar kaplıcası içerisinden çıkmaktadır. Litre başına 1 gram mineral bile yüksek mineralli sular kapsamına girerken, Davutlar kaplıcasından çıkan suyun litresinde tam 5 gram mineral vardır. 12 adet mineralin yoğun bir şekilde bulunduğu bu hipertermal su, birçok hastalığın tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Davutlar Kaplıcası ve Faydaları - termal oteller

Davutlar Kaplıcası Faydaları

Bölgedeki diğer kaplıcalara göre gerçekten modern bir tesise sahip olması da bölge halkı ve çevredeki yerli turistler için büyük avantajdır. Termal suların öncelikle banyo uygulamaları şeklinde uygulanması tavsiye edilir. Çünkü bölgedeki suda tuz oranı yüksektir ve içme şeklinde kullanılması tavsiye edilmez. Suyun bünyeye bir zararı yoktur. Fakat tuz oranının yüksek olması, tüketen kişide mide bulantılarına sebep olabilir.

Bunların yanı sıra Davutlar kaplıcası termal suları;

  • Eklem hastalıkları
  • Kronik bel ağrısı
  • Yumuşak doku hastalıkları
  • Beyin ameliyatı sonrası uzun süreli hareketsiz kalan hastalar
  • Kronik nörolojik hastalıklar gibi birçok rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

Davutlar Kaplıcası ve Faydaları - termal havuz
Bunların yanı sıra rehabilitasyon merkezi olarak da kullanılabilen Davutlar kaplıca merkezinin rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu sebeple ruhsal sorunlar yaşayan hastaların sıkça bu şifalı suları ve doğal ortamı kullanmak için merkeze geldiği ve kısa süre sonra rahatlayarak geri hayatlarına döndüğü bilinmektedir.

Cevap bırakın