Denizli Kaplıcaları ve Faydaları

Termal alanlar açısından oldukça zengin olan Denizli, Ege bölgesinde yer alan bir ildir. Genel olarak Denizli’ye bakıldığında sadece kaplıcaları değil, tarihi kalıntıları ile de öne çıkar. Aynı zamanda doğası açısından da muhteşem bir bölgedir. Denizli kaplıcaları birkaç alana yayılmıştır. İçlerinde en ünlü olanı Pamukkale kaplıcalarıdır. Hierapolis (Kutsal Kent) kentinin bulunduğu alanda yer alan Pamukkale termal suları aynı zamanda Pamukkale travertenlerini oluşturan sudur. Berrak görünümlü suyun tadı acıdır. Su sıcaklığı 35-100 derece arasında değişir. Bu suyun diüretik maden suyu özelliği vardır. Bu nedenle sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Karaciğer ve safra hastalıkları, astım, beyin damarlarındaki sorunlar için bu bölgenin suyu tavsiye edilir.

Denizli Kaplıcaları ve Faydaları - denizli kaplicalari

Diğer Denizli Kaplıcaları

Denizli kaplıcaları, Pamukkale ile sınırlı değildir. Yörede alternatif olarak zengin termal alanlar bulunur. Kızıldere kaplıcası ve içmesi Sarayköy’ün 11 kilometre yakınındadır. Tuzlu, sodalı ve sülfatlı olan su içme yoluyla da alınabilir. Solunum yolları rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıkları, romatizma sorunları üzerinde etkilidir. Akköy Gölemezli Çamur kaplıcaları ise Pamukkale alanının hemen yanı başındadır. Bu bölge özellikle deri hastalıklarının tedavisinde etkilidir.

Denizli Kaplıcaları ve Faydaları - denizli travertenler

Denizli Kaplıcaları Karahayıt

Yine Pamukkale termal sisteminin bir parçası olan Karahayıt kaplıcaları, Denizli kaplıcaları arasında önemli yeri olan bir bölgedir. Suyu Pamukkale kaplıcalarına göre daha sıcaktır. Cilt hastalıkları, strese bağlı rahatsızlıkların tedavisinde etkilidir. Tekkeköy kaplıcasının suyu ise sodalıdır. Daha çok romatizmal hastalıklardan muzdarip olanlar tarafından tercih edilir. Burada çamur banyosu imkanı da bulunur. Açık ılıca tarzında hizmet alınabilir. Yenice kasabası yakınlarında olan Kamara kaplıcası ise 45 derecelik su sıcaklığına sahiptir. Siyatik, basur, kireçlenme, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları, sindirim sistemi sorunları, romatizma gibi sorunlara iyi gelir.

Denizli Kaplıcaları ve Faydaları - travertenler

Cevap bırakın