Gazlıgöl Kaplıcaları ve Faydaları

Türkiye kaplıcalar açısından çok zengin bir ülkedir ve her şehrindeki kaplıcalar ayrı ayrı hastalıklara iyi gelmektedir. Hastalık teşhisi konulduktan sonra kaplıca seçimi yapılması çok önemlidir. Türkiye’de kaplıca denilince akla ilk gelen Afyon’da bulunan Gazlıgöl kaplıcaları gelir. Kaplıcalar şehir merkezine çok yakındır ve kaplıca sayısı oldukça fazladır. Her yıl binlerce turist Gazlıgöl kaplıcalarını ziyaret etmekte ve çok keyifli bir tatil geçirmektedirler.

Gazlıgöl Kaplıcaları ve Faydaları - sauna

Gazlıgöl Kaplıcaları Faydaları

Kaplıca tedavisi her mevsimde yapılabilir ama en uygun mevsimler sonbahar ve ilkbahardır. Kaplıcaya giderken sabun gibi temizleyici ürünleri, tedavinin etkisini azaltacağından yanınıza almayınız. Kaplıca sıcak sularına yavaş yavaş girilmelidir ve hareketsiz kalınmalıdır. İki hafta kaplıca tedavisi ve en az üç gün de içme tedavisi yapılmalıdır. Romatizmalı ağrılar, çocuk felci, eklem ağrılarına, solunum yolları rahatsızlıkları, kadın hastalıkları, obezite, kalp rahatsızlıkları, nevrotik rahatsızlıklar, bağırsak spazmları, kireçlenme, hemoroid gibi birçok hastalığa şifa olan Gazlıgöl kaplıcaları siz ve aileniz için idealdir.

Gazlıgöl Kaplıcaları ve Faydaları - havuz

Gazlıgöl Kaplıcaları Suyundaki Maddeler

Afyon’da kaplıca sayısı fazladır ve sularının dereceleri çok yüksektir. Gazlıgöl kaplıcaları suyunun içerisinde klorür, iyodür, bromür, florür, iyon, gazlar, sülfat, nitrat, nitrit, hidrofosfat, karbonat, bikarbonat, hidro arsenat, kükürtlü hidrojen gazları, karbondioksit, bikarbonat ve sodyum bulunmaktadır. Ayrıca ph değeri 6,9’dur.

Afyon’da ailenizle gezip görebileceğiniz ve tatilinize renk katabileceğiniz doğa harikası yerler de vardır. Bu yerler; Arkeoloji Müzesi, Maltaş Tapınağı, Zafer Müzesi, Bolvadin Müzesi, Friglerden kalan Aslankaya Tapınağı, Demirli Kalesi Tapınakları, Böcü İnleri Kilisesi ile Yedi Kapılar Manastırı, Ulu Cami, Mevlevi Cami gibi yerlerdir. Afyon hem kaplıcaları hem de tarihi yapılarıyla size muhteşem bir tatil olanağı sunuyor.

Gazlıgöl Kaplıcaları ve Faydaları -termal havuz

Cevap bırakın