Germencik Kaplıcaları ve Faydaları

Neredeyse her zerre toprağında jeotermal enerji potansiyeli bulunan Aydın ilimizde her sene daha iyi bir termal kaynağı keşfedilmektedir. Bu doğrultuda bölgenin en değerli termal su kaynaklarından birisi olduğu tespit edilen Germencik kaplıcaları aslında geniş bir bölgeyi kapsamaktadır. Bu isim ve kaynakları kullanan bölge kaplıcaları bulunmakta ve aslında hepsinin de farklı özellikleri bulunmaktadır. Germencik kaplıcaları sularının geniş bir bölgeye yayılmış olması, o bölgenin değişik toprak türlerindeki minerallerden faydalanmaları anlamına gelmektedir. Bu sayede de farklı zenginlikler ile bölge halkına şifa olarak yeryüzüne çıkmaktadırlar.

Germencik Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

Germencik Kaplıcaları Faydaları

Bölgede çok sayıda irili ufaklı kaplıca ve içmeler bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu kaplıcaların özelliklerini ve içerdiği zenginlikleri kısaca anlatmaya çalışacağız.

Alangüllü Kaplıcası

Germencik ilçesine bağlı olan Alangüllü kaplıcası, ilçe merkezine 15 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır. Tesislere ulaşmak için ilçe dolmuşlarını kullanabilirsiniz, ulaşımı çok rahattır. Saniyede bir litrelik debisi olan bu kaplıcanın su derecesi 62 derece ortalamaya sahiptir. Yılın her mevsiminde açık olan kaplıca tesislerinin içerdiği zengin mineralli sular ise birçok hastalığa deva olmaktadır. Banyo tedavileri ile romatizmal ve kadın hastalıkları üzerinde etkili olduğu bilinen Alangüllü kaplıcası termal suları içme kürleri ile de mide ve karaciğer hastalıklarının giderilmesinde kullanılır.

Germencik Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Çamur Kaplıcası

Hemen yukarıda bahsettiğimiz Alangüllü kaplıcasına gidiş yolunda bulunan çamur kaplıcası ise Germencik ilçe merkezine 10 dakikalık uzaklıktadır. Bölge halkı tarafından Çamurlu ılıca olarak bilinen bölgede hiçbir modern ve ilkel tesis bulunmamaktadır. Bölge suyu çok yoğun bir mineral kaynağı içerdiği için suları hipertermal özelliği taşımaktadır. Suyun en dikkat çekici özelliği ise içeriğinde bol miktarda demir bulundurmasıdır.

Germencik bölgesinde bunların haricinde Gümüş ılıcası, Kızıl ılıca ve Gümüşlü kaplıcası gibi alanlar da bulunmaktadır.

Cevap bırakın