Havza Kaplıcaları Suyunun Değerleri Nedir?

Havza kaplıcaları doğal kaynaklar ve kaplıca yönünden hayli zengin bir içeriğe sahiptir. 53 derece sıcaklıkta bir su kaynağı bulunmaktadır. Kaplıcanın suyunda arsenik, çelik, silis, sodyum, sülfat, kalsiyum bulunmaktadır. Bu da romatizmal hastalıklar başta olmak üzere ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde yarar göstermektedir.

Havza Kaplıcaları Suyunun Değerleri Nedir - havza kaplıcaları havuz

Havza Kaplıcalarındaki Arsenik Etkisi

Arsenik etkisi ile cilt hastalıkları, kan hastalıkları, sinir hastalıkları, sıtma tedavisi ve genel olarak hastalıkların nekahet dönemlerinde şifa özelliği taşımaktadır. Büyük başarılar kazanılmıştır.

Havza Kaplıcalarındaki Çeliğin Etkisi

Çelik içermesi sebebi ile özellikle kadın hastalıklarında, kısırlık tedavisinde, adet düzensizliklerinde ve menopoz zamanlarında etkilidir. Psikolojik anlamda, adale ağrılarında, sindirim bozukluklarında, dalak hastalıklarında, bronşit tedavisinde şifa özelliği kanıtlanmıştır.

Havza Kaplıcaları Suyunun Değerleri Nedir - havza kaplıcaları gezilecek yerler

Havza kaplıcaları Samsun iline bağlı Havza ilçesinde yer almaktadır. Karadeniz Bölgesinde tepeler arasında vadide bulunmaktadır. Kaplıcalara Samsun Ankara yolu üzerinden ulaşılabilir. Kaplıcanın deniz seviyesinden yüksekliği 675 metre olup, romatizmal rahatsızlıkların yardımcı tedavileri açısından devamı niteliğindedir. Havza kaplıcaları suyu renksiz, berrak ve kokusuzdur. Her suda radyoaktive özelliği vardır ki, değişen tek şey miktarıdır. Kaplıca sularında bu miktar oldukça aşağı seviyelerdedir. Buna rağmen bazı hastalıkların tedavisinde etkili olmaktadır. Bunların başında romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları, bağırsak ve böbrek hastalıkları, cilt hastalıkları ve stres başta gelir. Kaplıcanın su buharının solunmasıyla da solunum yolu hastalıkları, burun içi iltihapları, farenjit, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde de etkilidir. Mineralli su olduğundan içildiği takdirde hazımsızlık, safra kesesi sorunları, kabızlık, idrar yolları hastalıklarında etkilidir.

Havza Kaplıcaları Suyunun Değerleri Nedir - havza kaplıcaları termal havuz

Cevap bırakın