Haymana Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları

Anadolu’daki ilk şifa kaynaklarından biri sayılan Haymana kaplıcaları, bölgenin keşfedilmiş en eski su, içme ve tedavi kaynaklarındandır. Tarihi Kral Yolu denilen ve birçok kavmin, medeniyetin kullandığı düşünülen bu bölge günümüze kadar restorasyonlardan geçmiş ve son haliyle hizmete sunulmuştur.

Uluslararası Şifa Su Kaynakları Araştırma Merkezinin verilerine göre dünya ikincisi statüsünde olan bu kaynaklar yoğun ve zengin maden suyu kültürüne sahiptir. İçme kürleri; mide ve bağırsak rahatsızlıkları, safra kesesi, pankreas, karaciğer gibi hastalıkların tedavilerinde olumlu yönde etkiler sağlamıştır. Banyo seansları sonrasında romatizmal ve iltihaplı eklem ağrılarına, kronik bel ağrılarına, devamında tendom ve bilek ödemlerine iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Haymana Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - haymana kaplıcaları havuz

Kaplıcaların Özellikleri

Medrese Kaplıcaları: Kaplıca sularının sıcaklığı son ölçümlerde insan derisine faydalı olarak 48 dereceyle belirlenmiştir. Haymana kaplıcaları Haymana ilçe merkezinde olup misafirler için iki ayrı bölümde 150 kişiye kadar hizmet veren bir işletmeye sahiptir. Günübirlikçi misafirlerin daha çok tercih ettiği tesis, güler yüzlü hizmeti ve uygun fiyatlarıyla hizmet vermektedir.

Haymana Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - termal havuz

Cimcime Sultan Termal Hotel: Haymana bölgesindeki ilk termal otel olarak adını duyurmuş işletme, yıllardır hizmetine devam etmektedir. Ankara merkeze 70 km uzaklıkta olan işletme Half Board (Yarım Pansiyon) olarak hizmet vermektedir. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği açık büfe olarak sunulmaktadır. Aynı zamanda 70 yataklı ve 34 oda kapasiteli otelde 100 kişilik toplantı salonu ve 80 kişilik a la carte restoranı bulunmaktadır.

Saray Kaplıcası: Eski adıyla Seyran kaplıcası olarak bilinen kaplıca kapsamlı restorasyonlar sonunda yeni işletme olarak Saray kaplıcası ismini alarak hizmetine devam etmektedir. Yeni mimari tasarımlarında Osmanlı motifleri kullanılmıştır. Konum olarak Haymana ilçe merkezindedir. 200 kişilik iki ayrı bölümle misafirlerine hizmet sunmaktadır. Haymana kaplıcaları ulaşım kolaylığı açısından Ankara’da yaşayan misafirlerin ilk tercihleri arasındadır.

Haymana Kaplıcaları Hizmetleri ve Faydaları - termal havuz

Cevap bırakın