İçme Kürü ve Uygulanışı

Kaplıca suyunda içme kürü uygulaması için öncelikli olarak kişinin tam kilosunun bilinmesi gerekir. Hastaların kilosunun tam olarak bilinmesinin nedenleri arasında yapılacak kürün kiloya uygun olarak hazırlanıyor olması yer alır. Kişilerin kilosu ile hesaplanan mineralli su kürü bu hesaba göre günlük bölünerek kullanılır. Demir içerikli ve diüretik suların kullanımları birbirinden farklıdır. Bu mineralli suların hastaların kilosuna oranla hesaplanması için farklı hesaplama yöntemleri kullanılır. Çünkü bu suların element ve içerik oranları birbirinden farklı olduğu için hesaplama yapılırken bu detaya dikkat edilmelidir. Mineral yapıları farklı olan bu suların aynı miktarda tüketilmesi kişinin kilosuna göre aşırı veya yetersiz doz aşımına neden olabilir.

İçme Kürü ve Uygulanışı - kaynak suyu

Kaplıca Suyu İçmenin Faydaları

Kaplıca suyu içmenin birçok faydası bulunur. Bunlardan ilki suyun içerisinde bulunan yararlı element ve minerallerin insan vücuduna vermiş olduğu rahatlatıcı ve arındırıcı etkidir. Mineralli ve element içerikli olan kaplıca suları insan vücudunda bulunan toksinlerin atılmasında son derece önemli şifalı kaynakları arasında yer alır. İçilen kür uygulamaları ile vücudun çalışma sistemi ve organ fonksiyonları düzenlenerek daha verimli bir çalışma sağlanır. Yapılan kür uygulamaları ile böbrek ve böbreklerde oluşan taşların tedavisi sağlanır. Taşların vücuttan atılması için etkili yöntemler arasında yer alır. İdrar yolu enfeksiyonlarını önleyerek vücut sistemini düzenler. İkincisi ise vücudun solunum yollarını ve sindirim sistemini düzenleyerek hastalık oluşumlarını engeller. Bu nedenle yapılan içme kürü insan sağlığı açısından büyük önem taşır ve belirli aralıklarla düzenli yapılan mineralli su kürleri hastalıklara karşı önlem ve tedbir almak için iyi bir uygulamadır.

İçme Kürü ve Uygulanışı

İçme Kürü ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçme kürü uygulama işleminde dikkat edilmesi gereken birtakım konular vardır. Özellikle içilecek olan mineralli suyun hijyen kontrolü yapılmalıdır. İçilecek olan suyun hijyen ve temizliğinden emin olunduktan sonra içilmelidir. Mineralli suyun kaynağından yeni çıkmış olması gerekir. Su bekletilmeden taze olarak kullanılmalıdır. Yapılacak olan kür uygulamalarında muhakkak doktora danışarak doktorun önermiş olduğu şekilde içme kürü uygulaması yapılmalıdır. Gün içerisinde alınan ilaçlar ve tüketilen yiyecekler ile suyun etkileşimi doktor tarafından belirlenerek doktorun önerdiği şekilde ilaç ve beslenme tarzı uygulanmalıdır.

Cevap bırakın