Kaplıca Suyunun Depresyon Tedavisine Etkisi

Depresyon tedavilerinde en sık kullanılan yöntemler arasında kaplıca tedavileri yer alır. Kaplıca tedavileri stres ve ruhsal sorunların neden olduğu depresyon etkilerinin tedavi edilmesinde ilk tercih edilen yöntemler arasındadır. Psikoloji üzerine yapılan araştırmalar sonucunda depresyona neden olan unsurların, yapılan kaplıca tedavileri ile tedavi edildiği bilimsel olarak kabul edilmiştir. İnsan vücudu için zararlı hormonların salgılanmasına neden olan stres, depresyon oluşumuna neden olan en önemli faktörlerin başında yer almaktadır. Stresin önüne geçerek depresyonun da önüne geçilebilir. Bu nedenle kaplıca tedavi uygulamaları sıklıkla tercih edilen yöntemlerin arasında yer alır. Doğal güzelliklere sahip olan kaplıca tesislerinde uygulanan tedavi yöntemleri insanların rahatlamaların da ve stresten arınmalarında çok daha etkili olur. Dönemsel olarak yaşanabilen sağlık problemlerinin başında yer alan ve günümüzde her on kişiden beşinde görülen depresyon belli başlı belirtilerle kendini göstermektedir.

Kaplıca Suyunun Depresyon Tedavisine Etkisi - melankoli

Depresyon Belirtileri Neler?

Stresli yaşantıları bulunan kişilerde sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer alan depresyonun pek çok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında en sık karşılaşılanlar ise şu şekildedir:

 • İnsanların kendilerini değersiz ve çaresiz hissetmeleri
 • Duygu kontrolünün tam olarak sağlamaması ve buna bağlı olarak gelişen ağlama krizleri ve gülme krizleri
 • Günlük işlerde ve aktivitelerde isteksizlik
 • Ani öfke problemleri ve kontrol edilemeyen sinirlilik hali
 • Uykusuzluk problemleri, geç uykuya dalma veya uykudan uyanmama isteği
 • Dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemleri
 • Sebepsiz olarak yaşanan ağrılar
 • Suçluluk duygusu oluşumu ve kendini sürekli haksız görme
 • Hayattan zevk alamama ve intihar etme eğilimleri
 • Enerji kaybı hissetme ve sürekli uyuma isteği
 • Yalnız kalma isteği ve insanlarla iletişim kurmada problemler yaşanması

Bu gibi belirtileri yaşayan herkes kaplıca tedavisi görerek hem tatil yapmış olur hem de stres ve depresyondan uzaklaşmış olur.

Kaplıca Suyunun Depresyon Tedavisine Etkisi

Depresyon Tedavilerinde Kaplıcalarda Yapılması Gerekenler

Depresyon tedavilerinde ilk olarak yapılması gerek şey psikolojik danışmanlık alarak hastalığının kaynağının tespit edilmesidir. Hastalığın kaynağı tespit edildikten sonra gerekli olan tedavi yöntemleri uygulanabilir. Doktorların önermiş olduğu çözüm ve tedavi önerilerinden biri de kaplıca uygulamalarıdır. Doktor kontrollerinde yapılan uygulamalar hem psikolojik hastalıkların hem de fiziksel hastalıkların tedavisinde uygulanan etkili yöntemlerdir. Ruhsal ve zihinsel rahatlama ve psikolojik arınma ile tedavi sağlar.

Cevap bırakın