Kaplıcaların Yararları Nelerdir?

Kaplıcaların yararları tüm dünya üzerinde kanıtlanmış olduğu için herkes tarafından bilinmektedir. Kaplıcanın bilimsel çalışmalar sonrasında kanıtlanmış olan beş önemli yararı şöyledir:

  1. Kaplıcalar içerisindeki yararlı mikroorganizmalar ile cilt ve deri hastalıklarının tedavisinde önemli bir iyileştirici etkiye sahiptir. Özellikle egzama, sedef, akne tedavileri için sıklıkla tercih edilir.
  2. Kas ve iskelet sistemi üzerinde tedavi edici özellikleri bulunur. Eklem ağrıları, romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, yumuşak doku hastalıkları gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır.
  3. Solunum sistemi hastalıkları üzerinde tedavi edici özelliği bulunur. Astım, bronşit, solunum yolları hastalıkları gibi hastalıkları tedavi eder.
  4. Kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarının tedavisi için kullanılan tedavi yöntemlerinin arasında yer alır. Özellikle kalp yetmezliği, kalp hastalığı, tansiyon hastalıkları gibi rahatsızlıklara iyi gelir.
  5. Böbrek hastalıkları ve idrar yolu hastalıklarının tedavileri için sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer alır. Özellikle böbrek taşlarının tedavisi ve böbrek taşlarının düşürülmesi için uygulanan tedavi yöntemlerinin arasındadır.

Kaplıcaların Yararları Nelerdir?

Kaplıcaların Yararları Arasında Psikolojik Rahatsızlıklar da Var

Kaplıca suları psikolojik olarak da iyileşme sağladığı yapılan çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kaplıca sularının şifalı etkileri ruh ve sinir hastalığı olan kişilerde de etkilidir. Özellikle stresli geçen günlük yaşantının ardından ruh ve zihinsel arınma sağlayarak kişilerin günün yorgunluğunu gidermesine fayda sağlamaktadır. Ruh ve sinir hastalıkların vücutta yol açtığı sinir ucu iltihabı gibi hastalıkların tedavi yöntemi olarak uygulanabilir. Kaplıcaların yararları yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda kaplıca sularının dinlendirici etkisi depresyon ve psikolojik sorunların giderilmesindeki etkili yöntemler arasında yer alır. Şifalı suların dinlendirici etkisi ve vermiş olduğu ruhsal huzur sayesinde psikolojik olarak dinleme etkisi yaratır. Kaplıca tedavisi, psikologların alternatif tedavi yöntemi olarak hastalarına önermiş olduğu tedavilerden birisidir.

Kaplıcaların Yararları Nelerdir? - termal havuz

Kaplıca Sularına Girerken Dikkat Etmesi Gereken Hasta Grupları

Kaplıca sularına girerken dikkat etmesi gereken hasta grupları arasında yüksek tansiyon ve kalp hastaları yer alır. Bu hasta gruplarının tedavi amaçlı kaplıca uygulamalarında doktorlarının önermiş olduğu şekilde tedavi uygulamaları yapmaları gerekir.

Cevap bırakın