Kaplıcaya Gitmek İçin En Uygun Ay Hangisidir?

Kaplıcalar şifalı yer altı sularının bulunduğu bölgelere kurulan tesislerdir. Termal suların şifasından insanların faydalanması bu merkezler tarafından sağlanır. Kaplıca sularının daha faydalı olduğu özel zamanlar olduğuna inanılsa da kaplıca suyu yer altından çıkan doğal bir kaynak olduğu için her mevsim ve yılın her ayı kaplıcaya gitmek faydalıdır. Bazı uzmanlar hastalıklara göre sınıflandırma yaparak hangi hastalığı olan insanın hangi ayda kaplıcaya gitmesi gerektiğini açıklamıştır. Bunun yanı sıra kaplıca turizminin en yoğun olduğu aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır. İlkbahar ve sonbaharda kaplıcalar daha fazla tercih edilir. Bunun yanı sıra kış aylarında tatil yapmak isteyenler için de kış mevsiminde termal tatil uygun zaman olabilir.

Kaplıcaya Gitmek İçin En Uygun Ay Hangisidir

Hangi Hastalar Hangi Aylarda Kaplıca Tedavisine Gitmelidir

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre yılın belli aylarında kaplıca tedavisi belli hastalara daha faydalı olmaktadır. Mesela yaz aylarında kaplıca çok tercih edilmese de romatizma, nevralji ve şeker hastaları için yaz aylarında kaplıca tedavisinin daha çok faydalı olacağı belirtilmektedir. Mide, bağırsak, karaciğer ve sinir hastalıkları için ilkbahar ve sonbahar aylarının daha yararlı olacağı açıklaması yapılmaktadır. Bunun yanı sıra gideceğiniz termal merkezin yeri ve suyunun özellikleri de mevsimsel olarak farklılık gösterebilir. Kaplıca tedavisi öncesi hangi ayda tedavi görmeniz gerektiği konusunu doktorunuzla birlikte konuşarak karar vermenizde fayda vardır. Kaplıca özelliklerine ve hastalık durumunuza göre hangi ayda kaplıcaya gitmek gerektiğine karar verebilirsiniz.

Kaplıcaya Gitmek İçin En Uygun Ay Hangisidir - termal havuz

Kaplıcaların En Şifalı Olduğu Aylar Ne Zamandır?

Kaplıcaların şifalı suları doğal yer altı kaynaklarıdır. Yer altındaki harekete uygun olarak özelliklerinde değişimler olabilir. Bu nedenle kaplıca tedavisi görmeye ya da termal bir tesise tatil için gitmeye karar verdiğinizde Mayıs ve Eylül aylarını seçmenizde fayda vardır. Zira mevsim geçişleri olan ilkbahar ve sonbahar aylarında kaplıca sularının daha şifalı özellikler barındırdığı bilinmektedir. Yer altında oluşan mevsimsel değişimler kaplıca suyu içerisinde bulunan minerallere yansır ve termal suyu daha şifalı bir hale getirir. Kaplıca kürü yaptırmak ve termal merkeze ne zaman gitmeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşup karar veriniz.

Cevap bırakın