Karahayıt Kaplıcaları ve Faydaları Burada!

Pamukkale kaplıcalarının uzantısı olan Karahayıt kaplıcaları Pamukkale’ye beş kilometre uzaklıktadır. Buranın suyu Pamukkale termallerinin suyu ile benzerlik gösterir. Ancak su sıcaklığı daha fazladır. Su üç kaynaktan elde edilir. Suyun bileşiminde bikarbonat, kalsiyum, sülfat ve karbondioksit bulunur. Bölgenin yerlileri ve dışarıdan gelen turistler tarafından yoğun olarak tercih edilen termal alanlar arasında bulunur. Denizli ilinin sevimli bir beldesi olan Karahayıt, termal turizmi açısından gelişmiştir. Bölgede konaklama termal sulardan faydalanabilen konaklama tesisleri bulunur. Bu kaplıcalardan birçok yönden yenilenerek çıkmak mümkündür. Suların şifalı etkisi kaplıca sonrası gevşemeyi sağlar. Kaplıcaların termal sularından faydalanmak tıp bilimi tarafından da onaylanmış bir destek tedavi biçimidir.

Karahayıt Kaplıcaları ve Faydaları Burada - karahayıt kaplıca otelleri

Karahayıt Kaplıcaları Nelere İyi Gelir?

Karahayıt kaplıcaları romatizmal hastalıklar, bel ve boyun fıtığı, siyatik, uykusuzluk, yorgunluk, cilt hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, kemik erimesi, kadınlara özel hastalıklara iyi gelir. Ameliyat olanların sonrasında iyileşme hızını artırır. Kırıklardan dolayı oluşan ağrıları hafifletir. Kas ağrısı sorunlarını giderir. Kalsiyum ihtiyacı olan bütün kemik hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Strese bağlı hastalıklarında giderilmesinde etkilidir. Bu suların bir özelliği de içme kürü olarak uygulanabilmesidir. Özellikle sindirim sistemi ile yaşanan sorunlarda suların içilmesi önerilir.

Karahayıt Kaplıcaları ve Faydaları Burada - karahayıt kaplıca otelleri - travertenler

Karahayıt Kaplıcaları Çamur Kürü

Sularının dışında bu alanda bulunan çamur da şifalıdır. Karahayıt kaplıcaları çamur kürünün de kendine özel etkileri bulunur. Suyun içerisinde bulunan çamurun cilde sürülmesi akne ve sivilce sorunları ile mücadele etmede oldukça faydalıdır. Aynı zamanda çatlak ve selülit giderici etkisi de vardır. Cildi yumuşatır ve gözenekleri açar. Kan dolaşımını hızlandırır. Çamur romatizma sorununun yaşandığı bölgelere de uygulanabilir. Ayrıca soğuk ve sıcak şok tedavi seçenekleri de vardır. Cilt üzerinde meydana gelen yaşlanma etkilerini de ortadan kaldırır.

Karahayıt Kaplıcaları ve Faydaları Burada - karahayıt kaplıca otelleri - gezilecek yerler

Cevap bırakın