Karlı Dağların Altında veya Efsanelere Konu Olan “Dünya’nın En İyi Termal Tesisleri“

Su, tüm canlıların yaşamını idame ettirmesi için en gerekli ve öncelikli ihtiyaçtır. Tıpkı insan vücudunda olduğu gibi dünya yüzeyinin 4’te 3’ünün su olması şans eseri olmasa gerek. Su, bedeni arındırma, toksinlerden kurtulma, cildi güzelleştirme, dinçleştirme, gençleştirme gibi birçok yararını sayabiliriz. Tüm bunların yanı sıra  çok eski tarihlerde insanlara mucize olarak gösterilen yeraltı kayak sularını da eklemek gerek. Bol mineralli ve 60 derece sıcaklığı bulan bu sular, şifa arayanların ve tedavilerini hızlandırmak isteyenlerin uğrak noktaları olmuşlardır. Türkiye, yeraltı suları açısından oldukça zengindir ancak bu yazımızda ülkemizin değil dünyanın en iyi termal tesislerini sizlerle paylaşacağız. 

Dünyanın En İyi Kaplıcaları

Blue Lagoon,  İzlanda

Blue Lagoon, İzlanda

İngilizce ismi Iceland yani “buz ülkesi” olarak çevirebileceğimiz İzlanda’da yeraltı kaynakları açısından turist çeken bir ülke. Yılın neredeyse tamamında soğuk havanın hakim olduğu ülkede, su sıcaklığı 39 derecelerde olan “Blue Lagoon” kaplıcası görülmeye değer bir yer. Şifa aramanın ve arınmanın yanı sıra muhteşem doğa manzaralarıyla da ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir bölgedir. Blue Lagoon, Reykjanes bölgesindeki Grindavik köyünde yer almaktadır. Kaplıca suları minerallerin yanı sıra sülfür açısından da zengin olması sebebiyle, çoğunlukla cilt hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır. 

Szencheyi, Macaristan

Szencheyi, Macaristan

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan bu termal tesis, 18 adet sıcak su havuzu ile belki de dünyanın en büyük tesisleri arasında yer almaktadır. Şehrin merkezinde yer alan tesise ulaşım oldukça kolay ve bu sayede  yıl içerisinde binlerce kişiye ev sahipliği yapıyor. Budepeşte’de 100’den fazla termal tesis bulunmaktadır ama hem rahatlığı hem ferah alanları hem de büyüklüğü sayesinde Szencheyi termali en çok ilgi gören kaplıca unvanını elinde tutmaktadır. Tesis 1881 yılından itibaren ziyaretçilerine hizmet vermektedir.  

Saturnia, İtalya

saturnia termal italya

Orta çağlardan beri kullanılmakta olan bu kaplıcaya Saturnia isminin verilmesi bir hikayeye dayanmaktadır. Efsaneye göre tanrı Satürn insan ırkına kızmış ve dünyaya büyük bir yıldırım atmış. Bu yıldırımın Toskana’nın tepelerine düşmüş ve düştüğü yerde volkanik hareketlenmeler meydana getirmiş. Yeryüzüne çıkan sıcak sular yıllar boyunca kullanılmaktadır ve ismini de buradan almaktadır. 

Bölgede yer alan Terme Di Saturnia Spa & Resort, “Dünyadaki En İyi Termal Oteli” unvanına ve “Small Luxury Hotels of the World” bünyesinde yer almaktadır. Traverten taşlarıyla inşa edilmiş bu otel, günümüz teknolojisiyle restore edilmiştir. 

Leukerbad, İsviçre

Leukerbad, İsviçre

İsviçre’nin en büyük kaplıcası olan Leukerbad tesisinde, toplamda 30 adet sıcak su havuzuna bulunmaktadır. Eşsiz bir doğa güzelliğe sahip olan bölgede, sıcak su havuzlarında dinlenirken, karlı dağların yamacında olduğunuza inanamayacaksınız. Eğlence ve sağlık bulabileceğiniz güzel yerlerden bir tanesidir. 

Thermae Bath Spa, İngiltere

Thermae Bath Spa, İngiltere

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde ve “Avrupa’nın En İyi Termalleri” listesinde yer alan bu tesisin 2000 yıllık bir tarihi bulunmaktadır. Roma döneminden kalma hamamları ve 46 derece sıcaklıktaki suları ile kendinizi şımartabileceğiniz bir yer. Merkezin en ünlü hizmeti, sıcak sular içinde egzersiz hareketlerinin yapıldığı ve kasları geliştiren masajı. Bunun yanı sıra farklı bakım kürleri, özel cilt bakımı, bambu masajı gibi hizmetlerini de ziyaretçilerine sunmaktadır. 

Karlovy Vary, Çek Cumhuriyeti

çek cumhuriyeti karlovy vary

“Karlovy Vary” yani “Kralın Banyosu” anlamına gelen bu bölge, Kral Charles tarafından keşfedilmiştir ve yapılan hamamlar sayesinde, Avrupa’nın en ünlü termal kasabası haline gelmiştir.  Prag’a yaklaşık 100 kilometre mesafede bulunan bu şirin kasabaya, Mustafa Kemal Atatürk’ün de ziyaret ettiği bilinmektedir. Şimdilerde lüks otellerin bulunduğu bölgede, 12 farklı yeraltı su kaynağı bulunmaktadır. 76 derece sıcaklığı bulabilen bu suların içilebilme özelliği bulunmaktadır.

Cevap bırakın