Pamukkale Travertenleri

Traverten Oluşumu

Roma kökenli traverten kelimesi Unesco kültür mirası listesinde bulunan doğal güzelliğimiz Pamukkale’deki pamuksu yapılar için kullanılmaktadır. Çeşitli nedenler ve şartlara bağlı olarak kimyasal tepkimelerin sonucunda oluşan sert kayalara traverten adı verilmektedir. Termal su kaynakları etrafında olması zorunlu olan bu yapılar, yüksek kalsiyum içeren suyun hareketleri ve hareketi esnasında yaşadığı tepkimeler sonucunda oluşmuştur. İlk başta çok yumuşak bir yapıya sahip olan çökelmeler, dış etkenler ve geçen zaman içerisinde bugünkü halini almıştır.

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale travertenleri afişlerde görüldüğü üzere sürekli su ile dolu durmazlar, işletme sorumluları tarafından belli aralıklar ile su gönderilmektedir. Zira su eğer uzun süre durursa içerisindeki yoğun mineraller sebebiyle travertenleri aşındırarak, renk solmasına sebep olmaktadır. Denizli Pamukkale travertenlerinin sadece bir bölümü turistlerin kullanımına açıktır, bu harika değeri koruma adına bir bölümü koruma altında tutulmaktadır.

Travertenler Üzerine Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk zamanlarda bu değerin bilincinde olmayan ülkemiz, travertenlerin çok yakınına otellerin yapılmasına izin vermiş. Bu otel ziyaretçilerinin de kontrolsüz bir şekilde travertenler üzerinde gezmesi sonucunda halen sertleşmemiş olan travertenlerin oluşumu engellenmiş.

Pamukkale Travertenleri - su kaynaklari

UNESCO listesinde var olabilmemiz için bu mirasın korunması gerekmektedir. Her sene binlerce yeni turist UNESCO’nun yaptığı tanıtımlar sonucunda topraklarımıza gelmektedir. Bu unvanın alınması da turizm açısından Denizli ilimize vurulacak bir darbe olacaktır.

Günümüzde ise bölgeye özel araçların alınmıyor olması, otellerin uzaklara taşınmış olması ve turistlerin yetkililer gözetimindeki yerlere girebiliyor olması gibi önlemler bu değerin korunması adına sevindirici gelişmeler.

Pamukkale Travertenleri Ne Zaman Gezilir?

Kış aylarında saat 17.00’a kadar açık olan Pamukkale travertenleri yaz aylarında ise iklim şartlarının daha müsait olması ve havanın geç kararması ile saat 21.00’a kadar açık tutulmaktadır.

Cevap bırakın