Tansiyon Hastası Kaplıcaya Girebilir mi?

Kaplıcalar pek çok hastalığa şifa olduğu gibi bazı hastalığı taşıyan kişilerin de kaplıcaya girmesi önerilmiyor. Bu hastalıklar kaplıca sularında tüm vücuda dağılabildiği gibi kalp krizine ve tansiyon hastalıklarına da sebebiyet verebiliyor. Bu nedenle öncelikle bir hekim onayı alarak tedavi amaçlı ya da gezi amaçlı kaplıca ziyaretinde bulunmalıdır. Peki, tansiyon hastası kaplıcaya girebilir mi?  Tansiyon hastalarının da kaplıca konusunda öncelikle doktora danışarak karar vermesi uygun görülüyor. Genel anlamda tansiyon sorunu olan hastaların kaplıca suyuna girmeleri pek önerilmiyor. Hipertansiyon hastalarının tam anlamı ile kaplıcaya girmeleri hayati risk oluşturuyor. Bu nedenle sağlık durumu ile ilgili gerekli kontroller yapıldıktan sonra kaplıca tedavisi kararı verilmelidir.

 Tansiyon Hastası Kaplıcaya Girebilir Mi? - ikbal termal kaplıca otel

Kaplıca sularının içinde bulunan elementler pek çok hasta üzerinde olumlu sonuç doğurduğu gibi bazı hastalıklarda ciddi tehlikeler ortaya çıkarıyor. Özellikle suyu yumuşak ve konum olarak son derece özel bir kaplıca olan termal kaplıcalar kişilerin kullanımını için kolaylık sağlıyor. Ülkemizde hemen hemen pek çok bölgede yer alan kaplıcalar adeta şifa dağıtan yerler olarak yaz kış en sık tercih edilen yerler oluyor. Ancak kaplıca tedavisi tüm kurallara uygun bir şekilde yapıldığında olumlu sonuçlar veriyor. Kaplıca suyuna giriş saatleri, sudan çıkınca dinlenme saatleri gibi detaylara dikkat edilmesi oldukça önem taşıyor.

 

 Tansiyon Hastası Kaplıcaya Girebilir Mi? - Afyon Kaplıcaları

Tansiyon Hastalığı Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tansiyon hastası olanların kesinlikle kaplıcaya girmesi önerilmiyor. Sıcak ortamlarda tansiyon hastalığı daha da tehlikeli olacağı için kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Pek çok kaplıcada olduğu gibi Afyon kaplıcaları yönetimi de müşterilerini pek çok konuda olduğu gibi hastalıklar ve kimlerin kaplıcaya girip giremeyeceği konusunda bilgilendiriyor. Kaplıca seyahatini seçen kişilerin mutlaka öncesinde kaplıcaya girme konusunda uygun olup olmadığı konusunda doktorundan bilgi almalıdır.

Bazı hastalıklar özellikle sıcaklarda ve stresli durumlarda kalp rahatsızlığı, tansiyon, şeker olarak kendini gösteriyor. Kaplıca kürleri hekimin kontrolünde fizik tedavi ya da diğer hastalık alanlarında kurallarına göre uygulandığında pek çok hastalıkta şifa sağlıyor. Afyon kaplıcaları özellikle şifa açısından oldukça tercih edilen kaplıcalar arasında yer alıyor.  Kaplıca suyunun kendine has kaynama noktası, mineralleri ve konforlu oluşu nedeni ile her dönem pek çok turistin tercih ettiği kaplıcalar arasında bulunuyor.

 Tansiyon Hastası Kaplıcaya Girebilir Mi? - ikbal kaplıca otel

Cevap bırakın