Termal Havuzlar Kilo Vermede Etkili mi?

Termal havuzlar kısaca içinde şifalı suların bulunduğu havuzlar olarak tanımlanabilir. Bu şifalı sular yer altından çıkarak bulundukları bölgede bir kaynak oluştururlar. Bu kaynağın üzerine ise hastalıkları tedavi etme amacıyla tesisler kurulur. Şifalı suların farklı farklı içerikleri vardır. Her su, bir başka hastalığın çözümüdür. Türkiye kaplıcalar yönünden zengin bir ülkedir. Ülkemizin birçok bölgesinden çıkan şifalı sular tesisler ile birlikte kullanılabilir hale gelmişlerdir. Kaplıca tedavisi hastalıklarda destekleyici tedavi olarak kullanılır. Aynı zamanda insan psikolojisini rahatlatan etkileri de bulunur.

Termal Havuzlar Kilo Vermede Etkili mi?

Termal Havuzlar ve Yararları

Aşırı kilo çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. İnsan yaşamını tehdit eden hastalıkları da beraberinde getiren kilo sorunun giderilmesi gittikçe önemini artırırken, bu konuda yapılan çalışmalar termal havuzların kilo sorununu çözmede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Aşırı kilo kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere depresyona kadar çok farklı sorunları da beraberinde getirir. Termal kürler farklı şekillerde uygulanabilir. Bunlar arasında suların buharını soluma, sular ile banyo yapma, çamur banyosu, içme kürü gibi yöntemler bulunur. Kilo sorununda öncelikli olan kiloyu yaratan etmeni ortaya çıkartmaktır. Bundan sonra ise uygulanacak kürün şekline karar verilir. Kilo vermede etkili olduğu bilinse de termal suların her biri birbirinden farklı özellik gösterdiği bilindiği için, doğru tedaviye ulaşmak açısından suyun özelliğinin bilinmesi gerekir.

Termal Havuzlar Kilo Vermede Etkili mi? - banyo

Termal Havuzlar ile Kilo Verme

Termal havuzlar kilo vermede ana değil, destekleyici tedavi olarak kullanılır. Kilo sorunu bir başka hastalığın etkisi olarak belirebilir. Tiroit, ağır depresyon, hareketsiz bir yaşam kilo nedeninin kaynakları arasındadır. Termal havuzlar metabolizmayı hızlandırır ve kilo verilmesini önleyen en önemli etkeni ortadan bu şekilde kaldırır. Diğer hastalıkların da etkisini azalttığı için kilo kaybına yol açar. Hatta doğrudan termal suların sıcaklığı yapı kütlelerinin yakımını hızlandırdığı için bu konuda büyük bir avantaj sağlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunur. Termal havuzlar belirli hastalıkları olan kişiler için uygun değildir. Havuz kullanımına karar vermeden önce bir doktor ile bu konuyu paylaşmak da fayda vardır.

Cevap bırakın