Yoncalı Kaplıcaları ve Faydaları

Kütahya ve çevre illerin şifa merkezi olarak bilinen Kütahya Yoncalı kaplıcaları 1200’lü yıllarda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. İlk önceleri kurulan tesisin kısıtlı imkanları olmasına rağmen şimdilerde geçirdiği restorasyonlar ve yeni kurulan tesisler ile birlikte bölge halkının isteklerine tam anlamıyla cevap vermektedir.

Yoncalı Kaplıcaları ve Faydaları - termal havuz

Kütahya Yoncalı Kaplıcaları Faydaları

  • 12. yy.’dan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde bu merkez yoğun talep görmektedir.
  • Termal suları kalsiyum, magnezyum ve bikarbonat iyonlarınca çok zengindir.
  • Kaynaktan çıkış sıcaklığı 42 derecedir.
  • Kronik romatizmal hastalıklar, ortopedik ve nörolojik rahatsızlıkları tedavisinde etkilidir.
  • Yumuşak doku hastalıkları, kronik bel ağrıları, eklem hastalıkları, travmalar, genel sağlık ve stres bozukluklarına dayalı rahatsızlıklarda da etkili olduğu gözlemlenmiştir.
  • Ayrıca yoğun aktif spor yapan kişilerin sporcu yaralanmaları sonrası tedavilerinde birçok uygulama yapılır.
  • Rakım olarak denizden yüksekliği ve temiz havasından dolayı astım ve nefes darlığı hastalıklarının tedavisi için kullanılır.

Gençlik suyu denilen zengin mineraller içeren Kütahya Yoncalı kaplıcaları sürekli tedavi amaçlı gelen misafirlerine iyi hizmet vermek için çalışmalarına devam etmektedir.

Tesis Kapasiteleri ve İmkanları

Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Belgeli İşletmelere sahip Kütahya Yoncalı kaplıcaları bu alanda bölgede üst sıralarda yer almaktadır. Önde gelen işletmeler şöyledir:

Yoncalı Termal Otel (3 yıldızlı)

Yoncalı Kaplıcaları ve Faydaları - termal oteller

73 odalı ve 180 kişilik yatak kapasitesi olan tesisin odalarında minibar, uydu yayını, emanet kasaları, saç kurutma makinesi bulunmaktadır. Ayrıca merkezi termal su hizmeti vermektedir. Bunun yanı sıra 150 kişilik konferans salonu, 300 kişilik kapalı 1000 kişilik açık restoranı bulunmaktadır.

Kütahya Yoncalı kaplıcaları kendi bünyesinde toplamda 13 otel ve pansiyon, 600 kişiye hizmet veren devlet işletmeli fizik tedavi rehabilitasyon hastanesi, 1000 adet konut, 10 adet yüzme havuzu ve hamam, çok sayıda market, lokanta ve yemek salonları ile günlük 2000 kişiye rahatlıkla hizmet verebilecek işletmelere sahiptir.

Kütahya Yoncalı Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

Kütahya-Tavşanlı kara yolu üzerinde 17. km’de bulunur. Kütahya merkezden gün içerisinde sürekli toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Ankara’ya 350, İzmir’e 380, İstanbul’a 370 km mesafededir. Siz de hastalıklarınıza şifa bulmak istiyorsanız Kütahya Yoncalı kaplıcalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Cevap bırakın